X JUBILEUSZOWE MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ „KALWARIA ŚLĄSKA”

 

X JUBILEUSZOWE MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ „KALWARIA ŚLĄSKA”
Bazylia św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach,
ul. Panewnicka 76

W Roku Bożego Miłosierdzia serdecznie zapraszamy na jubileuszową "Kalwarię Śląską". Pragniemy przez to Misterium wejść w głebię tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W tym roku przypada już X jubileuszowe misterium męki Pańskiej, dlatego zostanie wystawione dwukrotnie w bazylice panewnickiej: 18 i 19 marca o godz. 19:30.

A tak to się wszystko zaczęło…

Stare polskie porzekadło, które słyszymy dwa razy do roku, brzmi: „święta, święta i po świętach…”.
Kiedy minęła Wielkanoc 2006 roku, w sercach i głowach braci alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Braci Mniejszych (Franciszkanów) zakiełkowała myśl: „A gdyby tak na przyszłoroczną Wielkanoc przygotować coś, co pozwoliłoby nam jeszcze mocniej i głębiej przeżyć te najważniejsze ze świąt? A gdyby tak zrobić coś, by i inni mogli tych świąt jeszcze silniej doświadczyć?...”
I tak zrodził się pomysł przygotowania Misterium Męki Pańskiej. Przedstawienia, które dzięki wizualizacji znanych nam dobrze treści pozwoliłoby nam – przez to, że ma formę medytacji i modlitwy – nie tylko zobaczyć, jak wyglądały ostatnie chwile życia Jezusa, ale także w sposób symboliczny przejść z Nim Drogę Krzyżową. Dać się z Nim ukrzyżować, a także z Nim zmartwychwstać.
Pierwsze trzy edycje naszego Misterium odbywały się w przepięknej scenerii panewnickiej kalwarii, kolejne, ze względu na kaprysy pogody, a także – a może nawet przede wszystkim – by podkreślić sacrum tego wydarzenia, przenieśliśmy w bezpieczne mury naszej franciszkańskiej bazyliki.
W ciągu dziesięciu lat zmieniali się aktorzy, osoby zaangażowene w przygotowania, zmieniała się oprawa muzyczna, zmieniał się scenariusz… Nie zmieniło się jedno. Ciągle przyświeca nam ten sam cel. Chcemy iść z Chrystusem. Do Wieczernika. Na Golgotę. Do grobu, który w finale zostaje pusty. Chcemy z Nim iść, umrzeć, zmartwychwstać i żyć.
I chcemy Ciebie zaprosić do przejścia tej drogi. W roku Miłosierdzia doświadcz z nami radości i cudu Zmartwychwstania.

ZAPRASZAMY !!!

Przygotowania, gra i porządki w przyśpieszonym tempie, w roku 2015 wyglądały tak :A tak wspominają "Kalwarię Śląską" uczestnicy i organoizatorzy:

„Kalwaria Śląska to fascynująca podróż u boku Chrystusa przez Jego Mękę i Śmierć; podróż, którą osobiście mogę przebyć z innymi i choć na chwilę zatrzymać się w codziennym biegu…”. (Krystian – reżyser)

„Kalwaria Śląska to megawidowisko, które w przeciwieństwie do innych widowisk nie jest o niczym. Wnosi w umysł człowieka treści, obok których nie sposób przejść obojętnie. Po prostu MUSISZ zatrzymać się, pomyśleć, uklęknąć i wyszeptać: Boże, dzięki Ci…”. (Paulina – widz)

„Kalwaria Śląska to treść znana od dwóch tysięcy lat, ubrana w nowoczesną, mocno sugestywną i ciekawą formę. Zmusza do refleksji.”. (Tomek – widz)

Misje franciszkańskie
Prowincja Św. Franciszka
Opactwo w Wąchocku
Prowincja Św. Jadwigi
Trzej Towarzysze
Parafia Panewniki