Bensheim, DE

Bensheim

Bensheim, DE

Dom zakonny Braci Mniejszych
Klostergasse 5
64625 Bensheim, DE
tel.: +49 6251 2390
e-mail: kloster@franziskaner-bensheim.de

Historia

Początki klasztoru sięgają XVII w., kiedy w czasie wojny trzydziestoletniej do Bensheim przybyli kapucyni, przyczyniając się swoją działalnością do ograniczenia rozwoju protestantyzmu.

Obecny kościół i klasztor zostały zbudowane w 1655 roku.

W czasie II wojny światowej kościół i klasztor zostały poważnie zniszczone. Po odbudowie kapucyni jeszcze do roku 1982 posiadali stuosobowy konwent.

Wraz ze zmniejszaniem się liczby powołań, zaprzestali oni jednak swojej działalności i oddali obiekt pod opiekę kurii biskupiej diecezji Mainz. Diecezja pragnąc zachować życie zakonne w tym miejscu, wydzieliła część klasztorną wraz z kościołem i powierzyła go franciszkanom z Katowic. Pozostałą część przeznaczono na cele społeczno‑charytatywne.

Po generalnym remoncie, 1 stycznia 1985 r.placówkę przejęła nasza Prowincja, a uroczyste wprowadzenie miało miejsce 24.02.1985 roku. Kanoniczne erygowanie domu zakonnego nastąpiło 23.04.1985 roku.

Oprócz duszpasterstwa w miejscowym kościele wspólnota podejmuje pracę duszpasterską w okolicznych parafiach, w miejscowym szpitalu oraz świadczy doraźną pomoc duszpasterską w diecezji.