Viareggio, IT

Viareggio, IT

Dom zakonny Braci Mniejszych i parafia św. Antoniego z Padwy
Corso Garibaldi 157
55049 Viareggio, IT
tel.: +39 0584 30600
e-mail: parrocchia@santantonioviareggio.it

Historia

Początek klasztoru datuje się na 1619 r., kiedy do miasta przybyli pierwsi franciszkanie, którym powierzono odtąd parafię przy kościele Zwiastowania Pańskiego.

W 1624 r. rozpoczęto budowę kościoła św. Antoniego z Padwy, wokół którego od tej pory rozwijało się miasto.

4.06.1944 r. kościół i klasztor zostały zbombardowane przez wojska amerykańskie. Natychmiast po wojnie przystąpiono do ich odbudowy, którą ukończono już w 1950 roku. Nowy obiekt, bez wieży z dzwonami, które umieszczone są dziś w jednej z kaplic bocznych kościoła, zbudowano w stylu nowoczesnym, a sam klasztor ogranicza się do jednego skrzydła.

Na prośbę prowincjała prowincji toskańskiej 1.10.2007 r. do Viareggio przybyli franciszkanie z Prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach, obejmując klasztor i parafię. Oficjalne wprowadzenie miało miejsce 14.10.2007 r., podczas uroczystej Mszy św., którą koncelebrowali ks. abp Italo Castellani, ojciec prowincjał i ojciec wikariusz z Katowic-Panewnik oraz wikariusz prowincji toskańskiej we Florencji, przy udziale wielu zaproszonych gości, przedstawicieli Urzędu Miasta i parafian.

Wspólnota oprócz miejscowego kościoła posługuje w okolicznym duszpasterstwie parafialnym, w szpitalu oraz prowadzi stołówkę dla ubogich.