XVI Festiwal Piosenki Ekologicznej EKOSONG 2009

XVI Festiwal Piosenki Ekologicznej EKOSONG 2009 160 213 Śląscy Franciszkanie

Po udanym organizacyjnie XV EKOSONGU cała ekipa zabrała się zaraz do pracy i tak powstał XVI Festiwal, który był zwiastunem, że hymn EKOSONGU powraca na dobre między drzewa panewnickiej kalwarii.

Organizatorzy postanowili powrócić do czerwcowego terminu Festiwalu i w dniach 27-28 czerwca dzięki życzliwości całego zastępu ludzi dobrej woli odbyło się to wielkie święto piosenki. I choć tradycyjnie już podczas EKOSONGU pogoda nas nie rozpieszczała, to Festiwal cieszył się sporym zainteresowaniem mediów i mieszkańców Regionu.

Oprócz tradycyjnych części programu, odbył się konkurs plastyczny, w którym dzieci tworzyły wizerunek nowego gatunku motyli: „motyla śląskiego”, odważni stanęli do walki o tytuł Mistrza Języka Polskiego w Ekodyktandzie, a wszyscy o sportowym zacięciu mogli kibicować drużynom Miasta i Franciszkanów podczas meczu piłki nożnej. Nie zabrakło oczywiście koncertów zaproszonych gości: For Vip, Giflof, San Damiano, Grzegorza i Julii Kopala, Pilar. A cały czas na scenie towarzyszył nam Ekobend: zespół Przylądek Dobrej Nadziei.

Mecenat nad Festiwalem objęło Miasto Katowice. Nad tym by wszystko dobrze było słychać i nad efektami świetlnymi czuwali nasi przyjaciele z Power Techu, a cały Festiwal poprowadził Daniel Wieleba z telewizji Polsat.

Ogromną pracę wykonał Sekretariat na czele z szefową cudowną Agatą, który świetnie poradził sobie z organizacją Festiwalu, a sławę (w pełni zasłużoną) zdobyła sobie kuchnia ekosongowa. Tegoroczny Festiwal był pozbawiony części konkursowej o statuetkę Przebibetona, gdyż nie zgłosiły się żadne zespoły.

Mamy nadzieję że to tylko drobny epizod w historii Festiwali i że kolejny już na powrót będzie cieszył się przeglądem twórczości młodych talentów. I chociaż dwa dni pracy przy Festiwalu dały się wszystkim we znaki to na spotkaniu podsumowującym XVI EKOSONG, na prowokację, że kolejnego nie będzie, wszyscy krzyknęli: ROBIMY!!! Jasne że szykujemy XVII Festiwal. Oby …