Znów zginęli ludzie! List o. Symeona z Afryki

Znów zginęli ludzie! List o. Symeona z Afryki 180 180 Śląscy Franciszkanie

W przesłanym ostatnio liście z Republiki Środkowoafrykańskiej, o. Symeon Masarczyk OFM, który pracuje tam na misjach, donosi o kolejnych walkach zbrojnych ugrupowań, walczących między sobą, ale także niosących niebezpieczeństwo dla katolików. W ostatnich tygodniach znów zginęli tam ludzie. Trudno jednak rozstrzygnąć, kto z kim walczy i w jakim celu.

W związku z nasileniem się kolejnych fal przemocy w Republice Środkowoafrykańskiej, zwracamy się z prośbą o modlitwę o pokój oraz o to, aby chrześcijanie przebywający w RŚA mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę, a Dobra Nowina głoszona przez misjonarzy roznosiła się po afrykańskim kontynencie.

Poniżej fragment listu o. Symeona:

“W ostatnich tygodniach jest trochę “goręcej” w okolicach Bangassou w kierunku Rafaï. Seleka chciała objąć teren. Sprzeciwiła im się Anti-Balaka sprzymierzona z jakąś inną grupą Seleki. Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić kto z kim walczy i dlaczego więc nie będę wchodził w szczegóły. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że wielu ludzi znów zginęło. W sobotę 13 maja doszło do wymiany ognia w Bangassou i zamordowano wielu muzułmanów. A skoro zginęli muzułmanie, to będą szukać zemsty. Skoro zaś muzułmanie będą atakować, to zaatakują katolików… Dlatego sytuacja jest trochę napięta. Także w Bangui. Sławny „5km” to dzielnica muzułmańska granicząca z parafią św. Michała. Dlatego też w przededniu naszego apostolatu pytałem proboszcza, jak wygląda sprawa bezpieczeństwa. Stwierdził, że póki co nic się nie dzieje, ale trzeba być uważnym.”

Czytaj całość listu