11-14 marca 2024 r., Kalwaria Zebrzydowska, Kongres Braci Niekapłanów

Kongres Braci Niekapłanów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Kongres Braci Niekapłanów w Kalwarii Zebrzydowskiej 2560 1707 Śląscy Franciszkanie

W dniach 11 – 14 marca w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się zjazd braci bez święceń konferencji północno-słowiańskiej, trzeba zaznaczyć że był to pierwszy raz w historii taki zjazd. Z naszej Prowincji uczestniczyło 17 braci, towarzyszyli nam także przez cały czas prowincjałowie z prawie każdej obecnej prowincji oprócz z Czech i z Słowacji. Po przyjeździe i zakwaterowaniu rozpoczęliśmy spotkanie wspólną rekreacją z tamtejszą wspólnotą.
Pierwszy dzień spotkania rozpoczęliśmy mszą św., którą celebrował o. Alard Maliszewski OFM (Minister Prowincjalny prowincji Św. Jadwigi). Po wspólnym śniadaniu udaliśmy się na aulę aby wysłuchać pierwszą z trzech zaplanowanych konferencji. Pierwszym gościem był br. Robert Kozielski OFMConv. Tematem konferencji był „Radość życia brata zakonnego”, który podzielił się z nami swoim bogatym doświadczeniem posługi na misjach w Afryce jak i w kraju. Po krótkiej przerwie zostaliśmy podzieleni na cztery grupy i opracowaliśmy zadane pytania. Po południu, swoją konferencję na temat braterstwa w zakonie, wygłosił nam o. Alojzy Warot OFM.
Następnym punktem dnia było spotkanie i prezentacja wniosków z prac poszczególnych grup, na zakończenie dnia uczestniczyliśmy na kolacjo rekreacji na której przywitaliśmy Ministra Generalnego o. Massimo Fusarelliego OFM z definitorem generalnym o. Konradem Cholewą OFM, którzy byli specjalnymi gośćmi w następnym dniu.
Jak w pierwszym tak i drugim dniu naszego spotkania dzień rozpoczęliśmy mszą św., którą przewodniczył Minister Generalny, po wspólnym posiłku udaliśmy się na spotkanie z gośćmi, o. Generał przybliżył nam sytuację na świecie w naszym zakonie a w szczególności braci bez święceń, następnie odpowiadał na zadane mu pytania oraz zrobiliśmy wspólne zdjęcie i na tym skończyliśmy spotkanie z generałem i definitorem , którzy musieli wrócić do Rzymu. Popołudniu następnym punktem była konferencja o. Syracha Janickiego OFM o temacie „Życie sakramentalne brata mniejszego”, które przedstawił nam w trzech podstawowych punktach 1) Chrzest – przyjęcie habitu i nowego imienia oraz złożenia ślubów wieczystych 2) Spowiedź – o poważności tego sakramentu oraz o nieustannym nawracaniu się 3) Eucharystia – o podchodzeniu z szacunkiem do każdej mszy by nigdy nie spowszechniała nam oraz o ołtarzu czym dla nas może być ołtarz w swojej codziennej pracy, służbie i jakie dary możemy składać. W drugim bloku popołudniowym odbyła się dyskusja plenarna- propozycje na Międzynarodowy Kongres Braci Niekapłanów oraz wybranie czterech braci z naszej Konferencji, którzy wezmą udział w przyszłorocznym spotkaniu, naszą prowincję będzie prezentował br. Jordan Gazda OFM i tym akcentem zakończyliśmy wszystkie zaplanowane konferencje i spotkania, ostatni dzień pobytu zakończyliśmy adoracją, aby w następny dzień z rana po Eucharystii w której przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk OFM (Minister Prowincjalny prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP ) udać się do swoich klasztorów.

Opracował br. Jakub Krawczyk OFM

p