O. dr Edward Frankiewicz OFM podjął się opracowania monografii o sytuacji naszej Prowincji pw. Wniebowzięcia NMP w Polsce z okresu okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1945. W tym celu zbierał od naocznych świadków pewne dane dotyczące poszczególnych klasztorów i zakonników. Udało mu się pod tym względem zgromadzić dość pokaźny materiał dowodowy w formie zeznań złożonych na piśmie lub też z osobistych spotkań. Zebrany materiał dotyczył głównie strat materialnych, jakie Prowincja poniosła od wroga w poszczególnych klasztorach i strat personalnych, odnoszących się do zakonników, którzy byli represjonowani, względnie ponieśli śmierć.
Niestety śmierć o. Edwarda nie pozwoliła mu zakończyć rozpoczętej monografii. Pozostał jej szkic. W trosce, by to nie uległo zniszczeniu, archiwista prowincji, o. Hugolin Pieprzyk OFM, postarał się zaprojektowaną monografię przez o. Edwarda wiernie przepisać, względnie uzupełnić i złożyć w archiwum Prowincji.
Monografia opublikowana została w: Szkoła Seraficka nr 6, Antoni Barciak, Witosław J. Sztyk OFM (pod red.), 750-lecie przybycia Braci Mniejszych do Bytomia, Katowice Panewniki 2010, s. 94-124, a jej wersja elektroniczna dostępna jest tutaj (plik PDF).
p