Spotkanie dla proboszczów naszej Prowincji

Spotkanie dla proboszczów naszej Prowincji 150 150 Śląscy Franciszkanie

10 października 2024 r. w  klasztorze w Częstochowie odbyło się V spotkanie proboszczów naszej Prowincji Zakonnej  posługujących w polskim duszpasterstwie (w kadencji 2022–2025). W spotkaniu wzięli udział proboszczowie z naszych przyklasztornych parafii w: Bytomiu (parafia św. Wojciecha), Chorzowie-Klimzowcu (parafia św. Franciszka z Asyżu), Częstochowie (parafia Niepokalanego Poczęcia NMP), Górkach Wielkich (parafia św. Jana Sarkandra), Katowicach-Panewnikach (parafia św. Ludwika IX oraz Wniebowzięcia NMP), Katowicach-Starych Panewnikach (parafia św. Antoniego z Padwy), Kobylinie (parafia Matki Bożej przy Żłobku), Podłężu Królewskim (parafia św. Antoniego z Padwy), Tychach (parafia św. Franciszka i św. Klary z Asyżu) oraz Zabrzu (parafia Niepokalanego Serca NMP). Obecny był również Minister Prowincjalny br. Witosław Sztyk OFM.

Centrum spotkania była Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Kaznodzieja oparł swoją homilię na słowach z Listu św. Pawła do Galatów: O, nierozumni Galaci! (…) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? (Ga 3, 1-5)

Parafrazując słowa Pawła proponował zamienić nazwę „Galatów”  na  „biskupów, kapłanów, franciszkanów, proboszczów” i pytając Któż was urzekł: duszpasterstwo, aktywizm, przyjemności, wygodnictwo, materializm, budowanie… was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego?  skłaniał słuchaczy do refleksji. W dalszej części homilii ks. biskup przedstawił sens obchodów Roku Świętego 2025 i Roku Jubileuszowego 2033 jako daru od Boga.

Druga część spotkania odbyła się w sali pod kościołem. Prowincjalny animator duszpasterstwa parafialnego o. Emil Pacławski OFM, proboszcz z Tychów, przypomniał program dalszego spotkania przedstawiając wszystkim jego uczestnikom sylwetkę ks. bp. Andrzeja Przybylskiego, który podzielił się refleksją na temat: Nadzieja zawieść nie może – duchowe i duszpasterskie wyzwania Roku Jubileuszowego.

Mówił, iż Rok Święty to pytanie o nadzieję w kontekście aktualnych wydarzeń. Podzielił się doświadczeniem rozmów z młodzieżą na temat powołania i kryzysu w Kościele. Stwierdził, iż młodzież rozpoznaje czyjeś  powołanie po tym, czy lubi to co robi, czy robi to z radością, czy tryska z niego nadzieja, mimo że czasem jest trudno. Młodzież zastanawia się, dlaczego w mediach proponuje się złe rzeczy, ale z pasją, „pięknie”, z radością, a w kościele mowa jest o kryzysach w małżeństwie, w rodzinie, podkreśla się ciągle, że jest źle, jakby w Kościele nie było nadziei. „W coś, co jest beznadziejne, nie wchodzę” – cytował biskup wypowiedzi młodych. Dziś wizerunek Kościoła często wywołuje u ludzi poczucie beznadziejności, wynikające z ciągłego narzekania, że pustoszeją seminaria, kościoły, że uczniowie wypisują się masowo z lekcji religii itd. Tymczasem mamy być przepełnieni nadzieją, bo bez niej nie pociągniemy nikogo. Następnie ks. biskup odniósł się do bulli papieża Franciszka na Rok Święty Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może). Mówił, że nadzieja dotyczy przyszłości, której nadaje jakiś kierunek, że są dwie postawy beznadziejności: wegetacja („tak zawsze było”) i przetrwanie. Szuka się też ratunku w przeszłości („gdyby tak dziś żył kard. Wyszyński”, „powrócić do Mszy Wszechczasów”, „wprowadzić balaski w kościołach”…) Żyć nadzieją to patrzeć w przód, bo młodzi – jak powiedział biskup nie przyjdą na nasze wspominki. Następnie prelegent podjął refleksję nad realizmem nadziei, zachęcił do budowania jej w sobie i w duszpasterstwie, ale do tego trzeba być człowiekiem pokornym, prowadzić autentyczne życie duchowe i oprzeć się na Słowie Bożym jak św. Franciszek, który chce żyć Ewangelią, bo ona daje nadzieję. Ostatnią część swojego wystąpienia ks. biskup poświęcił praktykowaniu nadziei w sobie i w życiu duszpasterskim, podając przykład patrona proboszczów św. Jana Marii Vianneya w pełni oddanego ubogim i potrzebującym.

Był też czas na podzielenie się refleksją przez słuchaczy i zadawanie pytań prelegentowi. Po przerwie na kawę o. Emil Pacławski OFM przypomniał o rekolekcjach zakonnych dla proboszczów naszej prowincji, które odbędą się w Prudniku, a także poinformował o terminie następnego spotkania –  6 marca 2025 r. w Górkach Wielkich.

Na prośbę o. Emila
• o. Idzi Soroburski OFM, proboszcz z Bytomia, podzielił się przeżyciami z uroczystości jubileuszu 70-lecia powrotu franciszkanów do Bytomia,
• o. Serafin Sputek OFM, proboszcz z Katowic-Starych Panewnik, opowiedział o pobłogosławieniu i poświęceniu ołtarza oraz o renowacji i montażu organów piszczałkowych w kościele w Katowicach-Starych Panewnikach,
• o. Masseo Senczek OFM, proboszcz z Kobylina,  opowiedział o duszpasterstwie rodzin przy Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie.

Następnie o. Emil przypomniał wszystkim proboszczom o obowiązku zamieszczenia na stronach internetowych parafii standardów Ochrony dzieci w duszpasterstwie parafialnym.

Minister Prowincjalny podziękował braciom: o. Idziemu za przygotowanie jubileuszu i odbudowanie wizerunku parafii oraz za staranie się o dofinansowanie z Urzędu Miasta remontu kościoła w Bytomiu oraz o. Serafinowi za przygotowanie uroczystości pobłogosławienia kaplicy klasztornej i poświęcenia ołtarza w Katowicach-Starych Panewnikach.

Po wspólnym obiedzie w refektarzu klasztornym Minister Prowincjalny wyznaczył trzech proboszczów, by przygotowali stosowny formularz, który służyłby podczas przekazania urzędu gwardiana i proboszcza w tych klasztorach, gdzie prowadzone jest duszpasterstwo parafialne. Zostali nimi: o. Emil Pacławski OFM z Tychów, o. Idzi Soroburski OFM z Bytomia i o. Samuel Kukiełka OFM z Katowic-Panewnik.

Opr. O. Serafin Sputek OFM

e