Spotkanie osób odpowiedzialnych za życie konsekrowane w diecezjach

Spotkanie osób odpowiedzialnych za życie konsekrowane w diecezjach 1068 481 Śląscy Franciszkanie

W piątek, 27 października, w Centrum Okopowa w Warszawie odbyło się ogólnopolskie spotkanie dla osób odpowiedzialnych za życie konsekrowane w diecezjach, zorganizowane przez Komisję Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Na zaproszenie odpowiedziało ponad 80 osób z całej Polski: wikariusze biskupi, dyrektorzy wydziałów czy też referenci lub delegaci biskupi ds. życia konsekrowanego, delegaci Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce ds. zakonów męskich w diecezjach oraz siostry referentki.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem ks. Dariusza Wilka CSMA, przewodniczącego KWPZM. Następnie słowo wprowadzenia skierował do uczestników biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, członek komisji. W pierwszej części spotkania przedstawiono dwa przedłożenia. Pierwsze z nich zaprezentował ks. Dariusz Wilk CSMA „Czynić Kościół synodalnym, synodalność życia konsekrowanego”. Drugi zatytułowany „Wezwania życia konsekrowanego w Polsce” zaprezentowała M. Ewa Kaczmarek, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Dopełnieniem była prezentacja programu formacyjnego na dni skupienia sióstr zakonnych na nowy rok formacyjny.

Po przerwie uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowiły siostry referentki, które w swoim gronie omówiły sprawy związane z ich funkcjonowaniem i posługą w diecezjach. Drugą stanowili wikariusze biskupi, dyrektorzy wydziałów, delegaci i referenci biskupi w diecezjach a także delegaci KWPZM ds. zakonów męskich, którzy podjęli zagadnienie „Blaski i cienie posługi odpowiedzialnych za życie konsekrowane w diecezjach”.

Na zakończenie odbyło się spotkanie Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, które pod nieobecność bp. Jacka Kicińskiego CMF, przewodniczącego komisji, poprowadził bp Damian Muskus OFM, będący członkiem tejże komisji. Omówiono bieżące sprawy związane z życiem konsekrowanym, które zasugerował nieobecny na spotkaniu bp Kiciński.

za: episkopat.pl
fot.: ks. Piotr Ciepłak MS

e