Wspólnotowe spotkanie LSO we Freystadt

Wspólnotowe spotkanie LSO we Freystadt 150 150 Śląscy Franciszkanie

W dniach 23-25 lutego 2024 roku odbył się integracyjny, pełen emocji wyjazd Liturgicznej Służby Ołtarza z Parafii Matki Bożej przy Żłókbu w Kobylinie na mecze sparingowe do Freystadt, niewielkiej, ale malowniczej miejscowości położonej w kraju związkowym Bawaria w Niemczech.

Wyprawa rozpoczęła się wczesnym rankiem, o godzinie 4.20, Eucharystią. Następnie udaliśmy się do autokaru. Przed nami długa podróż, która upłynęła w miłej atmosferze. Tuż przed godziną 13.00 byliśmy w Norymberdze, gdzie spotykaliśmy się z panią przewodnik, która pokazała nam najbardziej urokliwe zakątki miasta i przybliżyła jego historię. W historii miasta pojawiło się wiele słynnych osób, w tym istotnych dla historii Polski, to tutaj zmarł Wit Stwosz, autor ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie, a Mikołaj Kopernik wydał tu swoje dzieło “O obrotach sfer niebieskich”.  Posileni i pełni zachwytu nad miastem udaliśmy się do autokaru, aby dotrzeć do celu naszej podróży, czyli miejscowości Freystadt. Na miejscu przywitał nas serdecznie br. Bartymeusz OFM. Zmęczeni długą podróżą skierowaliśmy swoje kroki do miejsc noclegowych, aby zregenerować siły przed czekającymi nas wspólnotowymi rozgrywkami w piłce halowej.

W sobotę, po śniadaniu, udaliśmy się na halę sportową. Po życzliwym przywitaniu przez wspólnotę z Freystadt wysłuchaliśmy hymnów obu krajów.  Nastęnie przystąpiliśmy do emocjonujących rozgrywek. Z powodu kontuzji, choroby i turnieju diecezjalnego w Bawarii grupa niemiecka była osłabiona, więc starszą drużynę po stronie Niemiec musiała wspomóc kobylińska LSO. W wyniku konstruktywnej rywalizacji nasza wspólnota wygrała w dwóch kategoriach. Niemcy obiecali, że będzie rewanż, tym razem w Polsce. Na sali byli również kibice, którzy dopingowali swoje drużyny jak tylko mogli. W czasie przerw mogliśmy się posilić regionalnymi precelkami i owocami oraz ugasić pragnienie, kosztując pysznych soków.

Po meczach udaliśmy się na aktywny wypoczynek nad jeziorem, był spacer, gra w piłkę nożną i zabawa na placu zabaw. Wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a później, kiedy emocje już opadły, przyszedł czas na spotkanie integracyjne w refektarzu ze wspólnotą z Freystadt.

W niedzielę zjedliśmy śniadanie, spakowaliśmy walizki i poszliśmy na Eucharystię, tym razem w języku niemieckim z polskim akcentem. W końcu nadszedł czas na pożegnanie i powrót do domu. Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta w restauracji Mc`Donalds.  Zmęczeni, ale w wyśmienitych nastrojach, wróciliśmy do Kobylina. Na miejscu piłkarzy przywitali rodzice, były gratulacje, uściski, świece dymne, integracyjny taniec oraz upominki od Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Najważniejsze w tym wyjeździe, pełnym wrażeń i pozytywnych emocji, było to, że mogliśmy się spotkać, bo jesteśmy jedną wspólnotą. Nieważne w jakim mówimy języku, ponieważ łączą nas wiara i Jezus – najważniejsze wartości towarzyszące temu spotkaniu, mimo emocji, które zawsze pojawiają się na boisku.

br. Masseo Senczek OFM

e