Rytuał zakonny (br. Frydolina Żyła OFM, 1884-1967)

Rytuał zakonny (br. Frydolina Żyła OFM, 1884-1967) 375 500 Śląscy Franciszkanie

W zapomnienie już poszły dawne zwyczaje zakonne, pielęgnowane przez starszych braci. Bardzo ważnym i pieczołowicie pielęgnowanym zwyczajem były, między innymi, jubileusze życia zakonnego. Zazwyczaj obchodzono je bardzo uroczyście i przybywali na nie współbracia z całej prowincji. Przebieg jubileuszy dokładnie opisywał rytuał zakonny. Wiele pamiątkowych zdjęć zachowało się z jubileuszu brata Frydolina Żyły.

Mikołaj Żyła urodził się 6.12.1884 r. we wsi Tempelhof (obecnie Niwki) koło Opola (parafia Szczedrzyk) w rodzinie Rocha i Marii Orlik. Wstąpił do prowincji św. Jadwigi jako tercjarz 5.02.1910 r., a nowicjat pierwszego zakonu rozpoczął 18.12.1913 r. we Wrocławiu Karłowicach. Nie wiemy jak przeżył pierwszą wojnę światową. Jako młody zakonnik zapewne uczył się ogrodnictwa, jak inni braci w tamtym czasie, w filii Pruskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie koło Opola. Był bowiem niemal przez całe życie ogrodnikiem. Profesję wieczystą złożył w 18.09.1920 r.

Po plebiscycie przeszedł do komisariatu panewnickiego. Długie lata był ogrodnikiem w Panewnikach. Po wojnie krótko był też w Opolu jako furtian w latach 1948-49. Ostatnie lata życia spędził w Starych Panewnikach. Przeprowadził się tam krótko po powstaniu samodzielnej placówki duszpasterskiej. Był tam kościelnym. Mieszkał w małym pokoiku na poddaszu. Pozostało po nim niewiele informacji. Jedyne zachowane pismo to prośba do ojca prowincjała o to aby mógł obchodzić złoty jubileusz życia zakonnego zgodnie rytuałem zakonnym. Jubileusz ten faktycznie się odbył i zachowało się z niego sporo fotografii.

Brat Frydolin zmarł 2.08.1967 r. w szpitalu w Szopienicach. Pochowany jest w Panewnikach. Żył 82 lata, w zakonie 56.

o. Ezdrasz Biesok OFM